ul. M. Willmanna 7
58-405 Krzeszów, (woj. dolnośląskie)

+48 797 826 002
info@domseniora-krzeszow.pl

Otwarte 24/7
Od poniedziałku do niedzieli

Co jest ważne przy wyborze domu seniora?

wazne

Zgodność z prawem.

Można spotkać takie domy opieki, które nie działają zgodnie z prawem i nie są zarejestrowane w odpowiednich rejestrach. Informację o zarejestrowaniu przez wojewodę znajdziemy w rejestrze placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku.

Dla Dolnego Śląska rejestr znajduje się tutaj http://bip.duw.pl/bip/rejestry-ewidencje-arc/wydzial-polityki-spole/52,dok.html

Miejsce (lokalizajca)

Podczas pierwszej wizyty w domu seniora przyjrzyjmy się koniecznie otoczeniu placówki. O wiele lepiej będzie seniorowi w domu położonym w zacisznej okolicy, ze ścieżkami spacerowymi, blisko lasu lub innych terenów zielonych niż przy ruchliwej ulicy. Spokój, cisza i śpiew ptaków będą sprzyjały relaksowi, podczas gdy hałas może narazić seniora na niepotrzebny stres.

Pokoje

Przyjrzyj się warunkom mieszkalnym panującym w domu seniora. Najlepiej, jeśli pokoje są jedno- lub maksymalnie dwuosobowe. Każdy przecież potrzebuje od czasu do czasu pobyć sam ze sobą, wyciszyć się i odpocząć od towarzystwa innych osób. Z drugiej strony, może zdarzyć się, że senior będzie nagle potrzebować pomocy drugiej osoby. Jeśli w pokojach nie ma specjalnego systemu powiadamiania opiekunów w kryzysowych sytuacjach, to warto rozważyć wybór pokoju dwuosobowego.

Wygoda

Domy seniora są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub niepełnosprawnych. Bardzo ważną rolę odgrywają podjazdy, brak wysokich progów, maty antypoślizgowe, poręcze i windy. W wielu domach seniora montowane są systemy alarmowe, które umożliwiają seniorowi wezwanie pomocy. Przyciski alarmujące personel zakładane są na korytarzach, w pokojach i łazienkach.

Wyżywienie

Najlepiej jeśli jest to własna kuchnia a nie catering. Wyżywienie oferowane w domach seniora powinno odpowiadać zaleceniom dietetyków i być dopasowane do potrzeb wiekowych podopiecznych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, bez nadmiernej ilości tłuszczu, soli czy przypraw.

Pielęgnacja

Dom seniora powinien zapewnić swoim podopiecznym wykwalifikowany personel i opiekę medyczną. Zwróćmy uwagę na to, czy w danym domu seniora odbywają się regularne wizyty lekarza, który na bieżąco obserwuje stan zdrowia pensjonariuszy. Dobrze byłoby, aby na miejscu był stale obecny rehabilitant, który zadba o sprawność fizyczną bliskiego nam seniora.

Czas wolny

Wybierając dom seniora dla bliskiej nam osoby zwróćmy także uwagę na to, czy zapewnia on grupowe zajęcia dla pensjonariuszy. Takie zajęcia pomagają nawiązywać nowe kontakty, uczą, bawią i relaksują. Coraz popularniejsze są zajęcia takie jak warsztaty z malowania, robótek ręcznych, kółka szachowe czy joga dla seniorów.

Personel

Warto także przyjrzeć się bliżej osobom, które zarządzają danym domem seniora. Powinni to być rzetelni ludzie, dbający o dobry wizerunek placówki i o dobro pensjonariuszy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do jakości pracy lub intencji osób zarządzających domem seniora, to zastanówmy się, czy rzeczywiście chcemy powierzyć tym osobom opiekę nad bliską nam osobą.